Kostelec 2020

Úspěch ve světě zítřka? Odolnost především!

6. listopadu 2020, Nový zámek, Kostelec nad Orlicí

O konferenci

6. listopadu 2020

Den inspirativních vizí a praktických tipů

Zažité hospodářské a politické pořádky mizí, chaos se stal novým normálem. Příčinám a důsledkům probíhajícího historického zlomu – který koronakrize jen urychlí – byl věnován první ročník ALTER EKOnomického fóra pořádaného na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí (shrnutí zde, studie „8 megatrendů, které (z)mění svět“ zde). V roce 2019 se pak účastníci „českého Davosu“ zaměřili na potřebnou reformu vzdělávání a (trhu) práce (shrnutí a studie).

V roce 2020 proběhlo fórum kvůli pandemické situaci online. Nejen kvůli koronavirovému šoku se přitom zaměřilo na odolnost a flexibilitu, tedy kvality rozhodující o vítězích v turbulentním světě dneška a zítřka. Přední domácí odborníci na ekonomiku, byznys a riziko se v rámci tří bloků postupně zamysleli nad podobou hospodářství, politiky a společnosti (p)o koroně; nabídli redefinici toho, co znamená riziko, a způsoby, jak se na něj připravit; a na závěr poskytli recepty na úspěch pro českou ekonomiku, firmy a každého z nás.

Diskutující opět vše zasadili do kontextu globální ekonomiky a politiky, na který se v Česku až příliš často zapomíná. I proto se také analytický tým Alter Eko v briefingu tradičně připravovaném pro potřeby Kostelce tentokrát soustředil na komplexitu a hloubku zapojení domácí ekonomiky do světové – a to zejména prostřednictvím přeshraničních výrobních sítí – a na navazující příležitosti a rizika vyplývající z nastartované transformace globální výroby (více zde).

Shrnutí myšlenek generála Petra Pavla, Mileny Jabůrkové (IBM) nebo Zdeňka Šmejkala (M.L. Moran) najdete na twitterovém účtu @AlterEkoCZ. Ten zároveň nabízí informace o plánovaných akcích týmu Alter Eko a jím doporučenou četbu.

Součástí Kostelce 2020 byla také pomoc pracovníkům bojujícím s covidem-19 v první linii v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Organizátoři a partneři akce společně s dobrovolníky z řad diváků přispěli prostřednictvím účtu zaštítěného Kontem Bariéry na nákup potřebného vybavení a techniky (podrobnosti zde).

Program

Expertní průvodci:
Roman Chlupatý, Alter Eko
Martin Kupka, Alter Eko & ČSOB

1. BLOK: Síla historického zlomu aneb Svět se (z)mění​

Svět 2020+: Světlo na konci tunelu, nebo protijedoucí vlak?

  • Tomáš Sedláček (ekonom a filozof): Lesk a bída revoluce
  • Miroslav Singer (Generali CEE Holding): Ekonomika (p)o koroně
  • Declan Costello (DG ECFIN): Evropa dnes, Evropa zítra

2. BLOK: Chaos jako nový normál & riziko 2.1

  • Generál Petr Pavel: Nebezpečnost historických zlomů
  • David Navrátil (Česká spořitelna): Výzvy a příležitosti roku ‘21
  • Jan Procházka (EGAP): Obchod 4.0

3. BLOK: Recept na úspěch? Odolnost především!

  • Zdeněk Šmejkal (M.L. Moran): ABCD krizového managementu
  • Milena Jabůrková (IBM Central Region): Byznys versus korona
  • Andrea Colantoni (Adecco): (Trh) práce zítřka

Partneři akce