KOSTELEC 2019

Malá země, velká výzva: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!

Nový zámek rodu Kinských
Kostelec nad Orlicí
9-10. listopadu 2019
 

O konferenci

Dva dny neobyčejných diskuzí
9-10. listopadu 2018

Svět zažívá historický zlom. Globální ekonomiku formují čtyři síly, z nichž každá by sama o sobě podle McKinsey Global Institute způsobila revoluci. Ruku v ruce s tím se mění mocenská mapa světa a nejen na západě se v základech otřásají zažité politické pořádky. To vše náš expertní tým Alter Eko postihl v loňské studii 8 megatrendů, které (z)mění svět. Letos jsme se zaměřili na vzdělá(vá)ní, kteréžto je odpovědí na mnohé výzvy a nástrojem k vytěžení příležitostí, jež přelom dějinných epoch přináší. Vzdělávání jsme přitom zkoumali i prizmatem stávající a očekávané situace na trhu práce, která se podle dostupných indicií zásadně (z)mění.

 

Podle World Economic Forum národy, které dostatečně zainvestují do vzdělávání a zajistí pracovní síle (re)kvalifikaci, takže nedojde k exkluzi části společnosti, vyjdou z probíhající metamorfózy světa vítězně. Tato premisa ovšem naráží na realitu politického cyklu, který je na reformu školství příliš krátký; pozitiva se projeví za deset a více let, zatímco volby jsou orámovány čtyř- až pětiletými cykly. Nejen nad tím, jak se k něčemu podobnému postavit, se zamýšleli přední domácí experti během letošního dvoudenního ekonomického fóra v Kostelci. Shrnutí toho nejpodstatnějšího vám nabízíme níže, zde pak najdete krátkou studii postihující to nejpodstatnější týkající se vzdělávání a trhu práce v 21. století.

 

 

SVĚT 2020+: SVĚTLO NA KONCI TUNELU, NEBO PROTIJEDOUCÍ VLAK?

 • Moderátor: Roman Chlupatý, (zakladatel, Alter Eko))

 • David Navrátil, hlavní ekonom, Česká spořitelna 
  Mapa (makro)ekonomických rizik

 • Jan Procházka, generální ředitel, EGAP 
  Obchodní, měnové a jiné války dnes a zítra

DAVID NAVRÁTIL

JAN PROCHÁZKA

DAVID NAVRÁTIL
"Silným ekonomickým faktorem je demografie. V ČR klesá počet lidí v kategorii 15–64 let. Zachránit nás může sázka na digitalizaci, technologie. Dovoz pracovní síly ze zahraničí fungovat nemusí, protože tento problém se týká i východní Evropy."
"Trh práce je tak napjatý, že jediným východiskem pro firmy je se z tohoto stavu proinvestovat. Ubývá lidí, kteří chtějí pracovat na místech, kde jsou vyžadovány „jen ruce a nohy“.  V této oblasti je třeba posilovat automatizaci a robotizaci."
JAN PROCHÁZKA

"Měnové války nefungují, ale trpí jimi všichni. Jejich výsledkem je vždy pokles světového bohatství (potvrzeno historicky i ekonomickou teorií).."

"Hlavním tématem příštího roku bude obchodní spor USA vs. Čína. Zvítězí pragmatismus? Výsledek voleb v USA?"

VZDĚLÁVÁNÍ A ČESKÁ EKONOMIKA, VZOR 4.0: VÝZVÝ A VÝCHODISKA

 • Moderátor: Jan Bumba, (živý přenos Český rozhlas Plus)

​​

 • Dagmar Kuchtová, generální ředitelka, Svaz průmyslu a dopravy  
  O čem byznys (ne)sní

 • Martin Kupka, senior analytik, Alter Eko 
  Vize vs. rigidita, 4.0 vs. realita

 • Ondřej Šteffl, zakladatel a ředitel, Scio 
  Škola zítřka? Mírný pokrok v mezích zákona

DAGMAR KUCHTOVÁ

"Školství tempu současných změn nestačí. Školy mimo jiné stále připravují žáky a studenty jen na jedno povolání. "

MARTIN KUPKA 
"V ČR je nedostatek nadšených, flexibilních, nadaných, zkrátka dobrých učitelů. Jejich počet ale nevzroste, pokud se nezvýší i prestiž tohoto zaměstnání.
"

ONDŘEJ ŠTEFFL
"Změny ve školství musíme řešit s výhledem pro příštích deset nebo dvacet let. Pokud začneme provádět změny odpovídající současnému stavu, budeme za pár let ve stejné situaci, jako jsme dnes."

LATE NIGHT LIGHT ANEB (NE)VÁŽNÁ DEBATA O VŠEM, CO NÁS (NE) ČEKÁ

 • Moderátor: Helena Šulcová, (živý přenos Investiční web)

​​

 • Michal Musil, zřizovatel a ředitel, Gymnázium Jana Palacha
  Nejen o finském modelu

 • Roman Chlupatý, zakladatel, Alter Eko

 • Jakub Čech, student, aktivista 
  Nejen o tom, proč dnes neposlouchat nikoho nad 20 let

MICHAL MUSIL

"Studenti musí získat možnost neformálního a paralelního vzdělávání. Škola už totiž dávno není jediným zdrojem informací. "

ROMAN CHLUPATÝ

"Středobodem každého předmětu by měla být láska ke vzdělání. V každém předmětu je ukryté poznání, současný systém ale tento rozměr předmětů zabíjí."

JAKUB ČECH
"Rodiče nezřídka vnímají výsledky svých dětí ve škole jen prostřednictvím známek. To je podle mě špatný přístup.."

 

Z PLÁCKU AŽ NA VRCHOL SVĚTA ANEB PÉČE O TALENT, VZOR 2.1.

 • Antonín Barák, učitel, trenér, mentor

 

"Děti mají stále obrovský talent. Jde jenom o to, abychom je nechali rozkvést."

 

"Bez důvěry nedokážeme nic. Když nejsou lidé tým, nepomůže jim ani to nejlepší vzdělání."

"Pokud vidíte, že se tým rozvíjí, nechte ho a jen na něj dohlížejte. V takovou chvíli není důvod do procesu aktivně vstupovat. Obrovskou hodnotou je důvěra."

REVOLUCE PRÁCE V ČESKU: KREV, POT A SLZY, ČI CHLÉB A HRY?

 • Moderátor: Luděk Pfeifer, partner, M.C.TRITON 
  (živý přenos Investiční web) 

​​

 • Pavel Kysilka, zakladatel, 6D Academy
  Rutina versus kreativita aneb Česko na rozcestí

 • Ladislav Kučera, generální ředitel, HAYS CZ,
  Kdo neuteče (z regionu CEE), vyhraje

 • Dalibor Kačmář, ředitel pro technologické standardy, Microsoft 
  Lidé a stroje - pohled insidera

PAVEL KYSILKA 

"V práci řešíme problémy jednoduché, složité a komplexní. V české ekonomice dominuje oblast složitých. Kdybychom byli montovna, byli bychom v oblasti jednoduchých. "

"Definovali jsme oblasti klíčových dovedností pro 21. století. Jsou to: schopnost orientovat se, schopnost adaptace, schopnost přesvědčit, schopnost spolupráce, schopnost vedení, schopnost empatie."

LADISLAV KUČERA
"V kontextu změn se mění poptávka po dovednostech. Český vzdělávací systém není ideální a byznys si musí uvědomit, že bude muset začít být aktivnější ve vzdělávání lidí. Změna školství je zatím nedostatečná.."

"V ČR je velká tradice průmyslu. Jakmile se spojí s technologiemi, robotizací a AI, může být jeho rozvoj dynamický. Hra Pokémon GO, která získala 50 milionů uživatelů za 19 dní, také nebyla bleskem z čistého nebe, ale byla založená na něčem starším."

DALIBOR KAČMÁŘ
"Umělá inteligence nejdříve nahradí lidi tam, kde je prováděná rutinní opakovaná činnost: Nehovoříme přitom jen o dělnických profesích. Příkladem mohou být radiologové, řidiči, lidé v call centrech, překladatelé atd."

"Profese, ve kterých lidé nahrazeni umělou inteligencí nebudou nebo ve kterých budou nahrazováni hůře, jsou ty s větším podílem tzv. měkkých dovedností (učitelé, zdravotní sestry atd.)."

 

PAVEL KYSILKA

LADISLAV KUČERA

DALIBOR KAČMÁŘ

Partneři akce

ARF.png
CZ LOKO.JPG
Telematika.png
Dachser.jpg
MSFT_logo_rgb_C-Gray.png
SoftecLogo-Claim-v2015-RGB-300dpi.png
Wienerberger.png
3a.logotyp_vertikalni.png
logo-akcenta-1 (1).png
GJP 2.png
spcr_logo_horizontal_rgb.png
Toniova_kavárna_logo_mini.png

Platinový partner

 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Pod značkou Česká spořitelna – Korporátní bankovnictví poskytuje ucelená řešení podnikatelům, firmám i veřejnému sektoru: od investičního, akvizičního a projektového financování přes podporu exportních aktivit po poradenství při fúzích a akvizicích. Je také lídrem v úvěrování podnikatelů a firem. 

M.C.TRITON je česká poradenská společnost specializující se na řízení firem. Na domácím trhu působí od roku 1990, v současnosti je aktivní i na Slovensku a v Rusku. Její výjimečnost tkví ve zkušených lidech, znalosti trhů a ve schopnosti implementovat projekty v praxi. I proto se opakovaně řadí mezi společnosti oceněné v rámci žebříčků CZECH TOP 100.

Save & Capital se specializuje na investiční a byznys konzulting. Nabízí na míru šitá řešení pro širokou škálu klientů čítající vrcholové sportovce, nadace nebo IT firmy patřící ve svém oboru ke světové špičce. V relevantních případech využívá unikátní síť spolupracovníků, kteří působí v globálních centrech obchodu a financí i nervových uzlech progresivních regionů. 

 

Zlatý partner

 

Asociace rodinných firem je místem, kde rodinné firmy získávají podporu, inspiraci a prostor pro sdílení zkušeností. Je mostem mezi generacemi, který pomáhá vlastníkům bezpečně přejít do nových etap života firmy, zachovat tradici a zároveň se otevřít novým možnostem. 

 

CZ LOKO je předním evropským výrobcem diesel-elektrických lokomotiv a speciálních drážních vozidel s vlastním know-how a vývojem, konstrukcí a servisem. Od svého založení v roce 1995 zákazníkům dodala více než tisíc vozidel. Přes 60 % produkce je vyváženo, lokomotivy CZ LOKO tak brázdí například Itálii, Pobaltí, Finsko, ale putují i za polární kruh a projíždějí tunelem Marmaray pod Bosporem. 

 

ČD – Telematika je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby a výstavby optických infrastruktur. Provozuje druhou největší optickou síť v ČR, která je součástí klíčové infrastruktury státu. Zaměřuje se také na služby v oblasti silniční telematiky a internet věcí, kde například realizuje řešení chytrého parkování. 

Společnost DACHSER je předním poskytovatelem logistických služeb v Evropě i ve světě. DACHSER nabízí přepravu, skladování i poradenství v oblasti logistiky. V ČR disponuje více než 60 000 m² skladových ploch a ve svých pobočkách (v Kladně, Ostravě, Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Praze) zaměstnává více než 580 lidí.

​​

Exportní garanční a pojišťovací společnost pojišťuje tržně nepojistitelná politická a komerční rizika spojená s financováním vývozu zboží, služeb a investic z Česka a to především do zemí mimo EU. Doplňuje tak trh tam, kde již komerční pojišťovny nestačí. EGAP vybudoval komplexní portfolio služeb pro firmy všech velikostí a objemu pojištěného vývozu. 

 

Hays Czech Republic je součástí Hays plc, světového leadera v oblasti vyhledávání a náboru specialistů. Zakládá si na systému specializací a individuálním přístupu ke každému klientovi i uchazeči. Trvalé a dočasné zaměstnávání, projektové role, IT Contracting či RPO řešení na míru – Hays obsáhne všechny náborové potřeby. 

 

Microsoft umožňuje digitální transformaci v éře inteligentního cloudu a inteligentního internetu věcí. Chce pomoci každému člověku a každé organizaci na světě dokázat více. Na českém a slovenském trhu patří mezi průkopníky digitální transformace, inovací tažených cloudovými službami a moderního stylu práce. V Praze má pak firma velké vývojové centrum. 

 

Softec, to je více než 28 inovativních let na trhu informačních technologií. Jde o softwarovo-konzultační společnost působící na Slovensku, v Česku a dalších deseti zemích Evropy. Její komplexní IT řešení využívají významné společnosti působící ve finančním, pojišťovacím a telekomunikačním sektoru a stejně tak i instituce veřejné správy. 

Wienerberger ze sídla v Českých Budějovicích řídí služby, výrobu a prodej systému materiálů pro výstavbu zejména rodinných a bytových domů. V jedenácti závodech v Česku vyrábí cihelné bloky, keramobetonové překlady, keramické polomontované stropy a střešní krytiny. Náročnějším zákazníkům nabízí i lícové cihly, obkladové pásky či cihlovou dlažbu. 

 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky je největší zaměstnanecká zdravotní pojišťovna a druhá největší zdravotní pojišťovna v zemi. Vznikla v roce 1992 a dnes zajišťuje péči více než 1,3 milionu klientů po celé republice. 

 

Stříbrný partner

Advokátní kancelář bnt je součástí mezinárodní advokátní kanceláře bnt attorneys in CEE. V Praze působí od roku 2003 a v současnosti její rostoucí mezinárodní tým sestává z více než 40 odborníků, kteří poskytují právní, účetní a daňové poradenství jak zahraničním investorům, tak českým klientům ve všech klíčových oblastech obchodního práva. 

AKCENTA CZ se již od roku 1997 úzce specializuje na devizové operace, a zahraniční platby. Tyto služby realizuje pro klienty především z řad malých a středně velkých firem, které jsou orientovány na export nebo import. Nabízí jim výrazně výhodnější devizové kurzy a úspory při realizaci zahraničních plateb a zároveň možnost zajištění kurzového rizika.

 

Gymnázium Jana Palacha bylo zařazeno do sítě škol akreditovaných ministerstvem na jaře 1991, tedy jako jedna z prvních soukromých institucí v Česku. Jedná se o čtyřleté gymnázium se všeobecným zaměřením. V současnosti na něm studuje bezmála 180 žáků v osmi třídách. Vybraní studenti se opakovaně zapojují do projektů platformy Alter Eko, a to včetně přípravy „českého Davosu“ v Kostelci nad Orlicí. 

Svaz průmyslu a dopravy sdružuje na 11.000 firem zaměstnávajících 1,3 milionu lidí. Už sto let ovlivňuje hospodářskou a sociální politiku vlády s cílem zajistit optimální podmínky pro podnikání. Svaz jménem zaměstnavatelů vyjednává s českou vládou a odbory v rámci takzvané tripartity, zároveň je zastupuje i v evropských a světových organizacích. 

Toniova zámecká kavárna a restaurace se nachází v příjemném prostředí anglického parku obklopujícího Nový zámek. Otevřena je od 1.4. do 31.10., po celý rok pak nabízí zajištění svatebních obřadů, firemních večírků či rodinných oslav. Kavárnu provozuje hrabě Kristian Kinský, i díky tomu je možné ochutnat rodinné recepty či oblíbená jídla Kinských.

 

Mediální partneři

TRADE-NEWS_trademark-mensi.png
COT logo.png
Euro Logo.png
5 TECH EDU.jpg
CIA_logo .png
Logo IW černá copy.png