KOSTELEC 2020

Úspěch ve světě zítřka? Odolnost především!

6. listopadu 2020
 

O konferenci

Půlden inspirativních vizí a praktických tipů
6. listopadu 2020

Zažité hospodářské a politické pořádky mizí, chaos se stal novým normálem. Příčinám a důsledkům jsme věnovali první Kostelec (shrnutí zde, studie „8 megatrendů, které (z)mění svět“ zde). V roce 2019 jsme se pak zaměřili na reformy vzdělávání a práce, které si nastartovaný historický zlom vynutí (shrnutí a studie). Letos, nejen kvůli koronavirovému šoku, budeme diskutovat o odolnosti a flexibilitě, tedy kvalitách rozhodujících o vítězích v turbulentním světě zítřka.

 

Své inspirativní vize i konkrétní tipy nabídnou přední domácí odborníci na ekonomiku, byznys a riziko v rámci třetího ročníku „českého Davosu“ výjimečně online. Zúčastnit se ho přitom můžete i vy, a to zdarma, po registraci zde.

Součástí Kostelce 2020 je také pomoc pracovníkům bojujícím s covidem-19 v první linii v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Organizátoři Kostelce ze společnosti Alter Eko se tak rozhodli pomoci regionu, kde se konference tradičně koná. Společně s partnery akce prostřednictvím transparentního účtu zaštítěného Kontem Bariéry přispějí na nákup potřebného vybavení a techniky – a vaše případné zapojení přivítají!

 

Číslo účtu Konta Bariéry je 17111444/5500 – variabilní symbol 1111. Finanční příspěvky je už možné posílat. 

 

Podrobnosti o pomoci a informace o aktuální situaci v orlickoústecké nemocnici najdete na stránce Konta Bariéry.       

 
Convention

SÍLA HISTORICKÉHO ZLOMU ANEB SVĚT SE (Z)MĚNÍ

 • Tomáš Sedláček (ekonom a filozof): Lesk a bída revoluce

 • Miroslav Singer (Generali CEE Holding): Ekonomika (p)o koroně

 • Declan Costello (DG ECFIN): Evropa dnes, Evropa zítra

 • Pavlína Žáková (Zastoupení EK v ČR): Síla pospolitosti

SEDLÁČEK

Snad poprvé v historii se stalo, že jsme byli na šok připraveni –⁠ s příchodem koronaviru jsme se přesunuli na internet, který fungoval, nic nám nechybělo.

 

Konzervativní vize je, že budeme s virtuálním světem v budoucnosti spoluexistovat intenzivněji než dnes (chytré brýle, hodinky atd.). Radikálnější vize pracuje s tím, že se těžištěm přesuneme do virtuálního světa.

Lidé se musí v současném prostředí naučit vnitřní disciplíně, najít si rytmus, který jim bude vyhovovat. Vidíme podle mě změnu trendu, ne jen výhybku, ze které se zase vrátíme k původnímu.

SINGER

Nemyslím si, že reakce na pandemii je správná, hodně je tažená touhou eliminovat všechna rizika, což ústí v zablokování ekonomik. Jiné kroky ale nebyly „hratelné“ politiky, kteří chtěli přežít.

Pandemie snížila útraty. Ani firmy neinvestují. To znamená, že jsou k dispozici prostředky, které si někdo jiný může půjčit. Ten jediný, kdo dnes nešetří, je stát. Na trhu se ale tím pádem nic moc neděje.

Trh EU je postupně feudalizovaný prosazováním pravidel, privilegií, práv a povinností.

COSTELLO

Ekonomická aktivita sice klesá, nezaměstnanost ale zůstává dobrá. Efektivita opatření na podporu ekonomiky je klíčová a ta dosud použitá opatření se jeví dobře.
 

Na dnešní krizi reagujeme velmi rychle. To je pozitivní, pokud se podíváme například na srovnání s dřívějškem.
 

Na minulé krize se reagovalo úspornými opatřeními. Veřejné investice jsou ale klíčem k budoucímu růstu.

CHAOS JAKO NOVÝ NORMÁL & RIZIKO 2.1

 • generál Petr Pavel: Nebezpečnost historických zlomů

 • Pavel Hnát (VŠE): Reorganizace výrobních řetězců

 • David Navrátil (Česká spořitelna): Výzvy a příležitosti roku 2021

 • Miroslav Novák (AKCENTA CZ): Velká měnová válka

 • Jan Procházka (EGAP): Obchod 4.0

PAVEL

Z členství v EU i NATO Česká republika těží. To platí i o současné krizi. V NATO jsme profitovali například z logistiky (přeprava ochranných prostředků velkokapacitními letouny). EU nabídla ještě výrazně větší pomoc, ale zprvu jsme jí nedali mandát.

Pro zemi naší velikosti jsou všechny problémy dnešního světa příliš velké na to, abychom je řešili sami (ekonomika, klima, migrace). Organizace nejsou dokonalé, ale bez nich bychom na tom nebyli tak dobře jako dnes.

Hrozba velké války není nikdy zažehnána. Dnešní svět je ale mnohem provázanější než dříve. Zahájení konfliktu by bylo katastrofální pro všechny –⁠ to dnes funguje i jako určitá pojistka.

NAVRÁTIL

Růst české ekonomiky zřejmě nastane až v druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, protože na začátku roku ještě bude v platnosti řada omezení a limitujících faktorů. Ve čtvrtém čtvrtletí by mohl růst přesáhnout i 10 %.

Ekonomika ČR má na to, aby konvergovala rychleji, museli bychom ale lépe investovat peníze, podporovat vyšší produktivitu, změnu struktury ekonomiky.

ČR by potřebovala pro posílení své konkurenceschopnosti investovat do reformy institucí (schopnost nějaké reformy vůbec dělat), vzdělávání a podpory soukromých investic (digitalizace, robotizace, automatizace).

PROCHÁZKA

Nejdůležitější je neházet firmám klacky pod nohy. Kdybych byl stát, podporoval bych institucionální rámec, ale nepouštěl bych se do upřednostňování a upozaďování jednotlivých oborů.

O Česko se nebojím. Role subdodavatele, která je často kritizována, nakonec někdy může být i výhodou.

Na řadě rozvíjejících se trhů máme stále dobré jméno, na tom můžeme stavět. Řada faktorů ale vstup českých firem na tyto trhy komplikuje. I proto je důležitá jejich podpora.

RECEPT NA ÚSPĚCH? ODOLNOST PŘEDEVŠÍM

 • Zdeněk Šmejkal (M.L. Moran): ABCD krizového managementu

 • Jan Pavelka (Asociace rodinných firem): Odolná firma

 • Milena Jabůrková (IBM Central Region): Byznys versus korona

 • Michal Klečka (GWL): Energetická krize na obzoru(?)

 • Andrea Colantoni (Adecco): (Trh) práce zítřka

 • Roman Chlupatý (AlterEko.info): Proč se (ne)bát roku 2021

ŠMEJKAL

Důležitá je v krizi byznysu sebereflexe. Jak vůči sobě, tak směrem dovnitř firmy. V druhém kroku je třeba si namalovat ten nejčernější scénář a zeptat se, co to bude znamenat pro mě. Pak je třeba vymyslet plán a nakonec plán realizovat a nevzdat se.

Očištění ekonomiky je téměř vždy vhodné, nikdo však ještě nenašel jednoznačnou odpověď na to, jak dokonale poznat tzv. zombie firmy.

Nové pojetí firmy říká, že je třeba vnímat i to, jaký vliv má na širší skupinu lidí než jen akcionáře. Je třeba hledat rovnováhu. Podobné by to mělo být v koronavirové krizi v případě státu –⁠ faktory zdraví vs. ekonomika.

JABŮRKOVÁ

Současnou krizi zvládaly lépe mimo jiné firmy, které už dříve začaly s digitalizací a automatizací.

Novou obchodní vlastností se stala v současné krizi adaptabilita –⁠ firmy napříč regiony se například přeorientovávaly na výrobu ochranných prostředků.

Firmám by prospělo, kdyby jim vláda naslouchala, vnímala podniky jako partnery.

COLANTONI

Úsilí by mělo směřovat k tomu, abychom byli konkurenceschopní, ne abychom kolem sebe budovali bariéry s cílem chránit se jimi.

Průběžné vzdělávání je klíčové. Když dnes člověk absolvuje technickou univerzitu, se znalostmi nevydrží dlouho, protože svět technologií se vyvíjí extrémně rychle.

Lidé se nemusejí bát, že práce nebude. Bude, ale bude vypadat jinak. V budoucnosti nebudou existovat smlouvy na dobu neurčitou, lidé nebudou mít hlavní pracovní poměr.

Partneři akce

Česká spořitelna správné logo.png
SaveANDCapital_-_ořizlé_bez_2be.png
ARF.png
logo-akcenta-1.png
GJP 2.png
Toniova_kavárna_logo_mini.png
 

AlterEko 2020
kontakt@altereko.info

© 2020