ALTER EKOnomické fórum 2021

Kapitalismus (p)o covidu

12. května 2021    ONLINE
 

O konferenci

Den plný inspirativních vizí a praktických tipů
12. května, 9:30 - 14:30

Pandemie covidu-19 se stala urychlovačem nastartovaných revolučních megatrendů. Svět zítřka a recept na úspěch v něm se i proto budou v mnohém výrazně lišit od toho, na co jsme zvyklí dnes. Pokud budeme otevření změnám, novinkám a inovacím, a pokud budeme vnímat nové trendy jako příležitost, nikoli jako hrozbu, dokážou se jednotlivci i firmy novým podmínkám na trhu přizpůsobit a navíc z nich i těžit, shodli se účastníci čtvrtého „českého Davosu“ pořádaného společností Alter Eko.

 

Na úvod fóra, které se v důsledku epidemiologické situace konalo podruhé online, vystoupil jeden z nejrespektovanějších britských ekonomů, čerstvě autor knihy „Greed is Dead“ John Kay. Ten mimo jiné upozornil na křehkost světové ekonomiky danou snahami podniků dosáhnout dokonalého fungování se stoprocentním využitím kapacit. Právě určitá redundance, tedy pohledem klasického kapitalismu nedokonalost, je přitom klíčem k posílení potřebné robustnosti systému, vysvětlil Kay.

 

V rámci navazujícího panelu zaměřeného na světlé a stinné stránky pandemií urychlené „totální digitalizace“ pak zazněla výzva využít příležitostí, které podobně jako každá krize i ta stávající nabízí. „Všichni chtějí digitalizovat, ale neuvědomují si, že digitalizace bez digitální transformace je bezzubá,“ upozornil v tomto kontextu prezident Českého institutu manažerů kybernetické bezpečnosti Aleš Špidla a dodal, že úspěch je v turbulentní době podmíněn nejen nepřetržitým vzděláváním se, ale i schopností uvědomit si vlastní nedokonalost, která přináší touhu po zlepšování se.

 

Tyto a další inspirativní vize a praktické tipy, které zazněly v dopolední části programu, nabízí záznam na YouTube kanále Alter Eko a také tradiční přenos přes twitterový účet @AlterEkoCZ. Během odpolední, neveřejné části se pak partneři akce podělili v rámci workshopů o zkušenosti z oblasti krizového leadershipu; popsali, jak připravit firmu na nový normál; zamysleli se nad podobou globálního obchodu v 21. století; zanalyzovali vývoj energetického sektoru; a ukázali digitální továrnu zítřka.

 

Součástí akce byla také opět pomoc potřebným. Tentokrát jsme prostřednictvím transparentního konta otevřeného u partnerského Konta Bariéry podpořili matku-samoživitelku starající se o autistického Jeníka (podrobnosti najdete zde).

 

Na další ALTER EKOnomické fórum se můžete těšit 5.-6. listopadu 2021, kdy se zaměříme na „Česko a EU v asijském století.“ Podrobnosti o akci najdete už brzy na těchto stránkách. V případě zájmu se také můžete přihlásit na mailing list Alter Eko a to prostřednictvím emailu zaslaného na adresu kontakt@altereko.info  

 
 

Program

Průvodce dnem: Helena Šulcová

Dopoledne plné inspirativní vizí

Kapitalismus 2.1: (Staro)nová pravidla hry

  • Moderátor: Roman Chlupatý, globální stratég, Alter Eko

  • John Kay, ekonom & autor    

Lesk a bída totální digitalizace aneb Proč se (ne)bát robotů

  • Moderátor: Robert Břešťan, šéfredaktor, HlidaciPes.org

  • Hlas generace Z: Petr Starůstka, student, Gymnázium Jana Palacha

  • Tomáš Sedláček, ekonom & filozof

  • Lenka Nováková, Small, Medium & Corporate Leader, Microsoft

  • Aleš Špidla, prezident, Český institut manažerů kybernetické bezpečnosti

Odpoledne plné praktických tipů

Leadership v době (ab)normálu

Moderátor: David Vrba, mentor, kouč & infopreneur

Petra Rychnovská, partner, ASB Group

Vladimír Finsterle, majitel, Pears Health Cyber

Tématem, které je v současnosti skloňováno na každodenní bázi, je vedení firem a lidí, tedy leadership. Workshop se zaměřil na praktické tipy a zkušenosti majitelů firem v této oblasti. Konkrétně se jeho účastníci dozvěděli nové poznatky z přístupu vedení firem ke strategii, formování týmů a k dlouhodobému udržení firemní kultury. Součástí byla také diskuze o předání firmy manažerům, či rodině.

Úspěšná firma zítřka

Moderátor: Jiří Devát, partner, IdeaSense

Michal Reynaud, Chief Innovation Officer, IdeaSense

Úspěšná firma budoucnosti by měla mít vizi, pružnost a učenlivost, která není limitována hranicemi Česka. Měla by umět potlačit vlastní ego, inspirovat se od lídrů na trhu a sledovat vlastní limity. Důležitou kompetencí je také agilita praktikovaná například skrze plánování formou potenciálních scénářů. Návod, jak právě tyto kvality ve firmě implementovat, nabídli autoři tohoto workshopu.

 

Energetika pro 21. století

Moderátor: Michal Klečka, spolumajitel, GWL​

Pavel Podruh, zakladatel projektu, Český soběstačný dům

Jan Palaščák, generální ředitel, Amper Holding

Workshop byl určen (nejen) nadšencům do obnovitelných zdrojů a demokratizované, decentralizované energetiky. Zakládající partner GWL Michal Klečka, Pavel Podruh známý z projektů iBatt.energy a Český soběstačný dům, a Jan Palaščák, zakladatel projektu CO2IN a firmy Amper Market, na něm nabídli své vize, jak bude vypadat energetický sektor zítřka, i tipy, jak se na to připravit.

Budoucnost globálního obchodu

Moderátor: Pavel Hnát, proděkan, Fakulta mezinárodních vztahů VŠE

Jan Procházka, generální ředitel, EGAP

Účastníci workshopu se zaměřili na trendy ovlivňující světový obchod. Položili si otázku, zda je současné zpomalení globalizace jejím oslabením, anebo jen skončila vlna hyperglobalizace, která kulminovala kolem roku 2009. Probrali také, jak obchod ovlivňují zvyšující se nejistoty ve světové politice a jak na ně vhodně reagovat. V rámci diskuze došlo i na téma odolnosti a zkracování řetězců.

Továrna budoucnosti

Průvodce: Michal Horáček, specialista Microsoftu na cloudové technologie ve výrobních firmách

 

Technologie a data neustále posouvají hranice možného. Platí to i pro strojírenství a výrobu, kde firmy implementují řešení pro automatizaci, robotizaci a datové řízení s cílem stát se Digitální továrnou 2.0. O tom všem se přitom dnes už jen nemluví – relevantní technologie a data jsou už dostupná a využitelná. Účastníkům workshopu se tak ukázala reálná řešení pro moderní, datově řízenou továrnu.

Partneři akce

 

Mediální partneři

1 Investicni WEB.jpg
CIA_logo .png
Snímek obrazovky 2021-03-29 v 21.55.55.
logo hporg.png
konto bariery.png