Podcasty

Svět v roce 2021: Světlo - nebo vlak - na konci tunelu?

Covid-19 působí jako urychlovač nastartovaných revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než je dnes. Co konkrétně proto v byznysu, ekonomice a mezinárodních vztazích (nejen) v příštím roce sledovat diskutujeme v třídílné minisérii Svět v roce 2021. Ta volně navazuje na knihu Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21 století, která vznikla v rámci přípravy na Kostelec 2020.

Sázka na trvalý růst je slepou ulicí a byznys si to ve stále větší míře uvědomuje. Vedle zisku tak začíná cílovat i další hodnoty, k čemuž přispívají jak měnící se návyky a priority top manažerů a spotřebitelů, tak i technologie, díky kterým je kupříkladu možné si sestavit “rodný list” výrobku. Firmy, které tento trend podcení, skončí mezi poraženými.

The best of AE: Velký lexikon globálních (ne)pořádků

Mnohé firmy podlehly vábničce výroby v Číně a teď na to doplácejí. Covid-19 přitom není prvním ani jediným důvodem, proč se stále více výrobních řetězců zkracuje a lokalizuje. Globální obchod bude také proto napříště vypadat jinak a jiný bude i recept na úspěch. (Rozhovor nabízíme v anglickém originále.).

Čína, Indie a spol. překreslí mocenské mapy, pravidla globální hry tak napříště nebudou reflektovat (jen) západní zájmy a normy. O síle – a tím i vlivu – přitom bude rozhodovat hlavně velikost a rozvinutost ekonomiky, na což by Evropská unie mohla doplatit. Česku se pak může stát osudnou závislost na autoprůmyslu.

Globalizace sešlápla brzdu a pro malé, světu otevřené Česko to není dobrá zpráva. Na druhou stranu platí, že toto zpomalení umožní nápravu některých negativ vyplývajících z internacionalizace výroby, což nakonec i nám prospěje. Nastartovaný proces přitom (z)mění výrobní řetězce, a bude tak bolet.

Technologie, demografie a další megatrendy (z)mění zažité obchodní modely. Švarcsystém se stane standardem, práce s daty – dnes v případě nejefektivnějších firem dosahující tak 15 % potenciálu – nutností a krátká životnost i těch na špici realitou. Česko se přizpůsobí, nebo bude mít problém.

České školství chrlí poslušné roboty, což může (nejen) naší ekonomice zlomit vaz. Úspěch – tedy konkurenceschopnost – je totiž podmíněn schopností učit se novým věcem, které nám umožňují reagovat na nečekané situace i epochy. V Česku se přitom v tomto smyslu potřebných věcí učíme málo a navíc pomalu.

AlterEko 2020
kontakt@altereko.info

© 2020