Podcasty

Evropa v asijském století: Zažité pořádky se (z)mění

Čína, Indie a spol. sílí, nastává století Asie. Potvrzuje to mimo jiné význam asijského spotřebitele, který se z pohledu růstu světové ekonomiky stává tou nejvýznamnější silou. I proto dochází k zásadní reorganizaci globální dělby práce. Ta bude napříště reflektovat také novou (geo)politickou realitu diktovanou měnícími se pozicemi mocností. Dopady na Česko budou diskutovat účastníci čtvrtého “českého Davosu” v Kostelci nad Orlicí.

Konflikty s Čínou se množí, ne vždy za to může Peking. Jeho asertivitu nicméně nemůže nechat Západ bez reakce. I proto nakonec svět nejspíš zažije novou studenou válku, jejímž bojištěm se stane technologický sektor. Evropa trpící krizí elit se na něco podobného musí připravit, a nebo se zařadí mezi poražené.

Globální ekonomika připomíná orloj, do kterého se naházela spousta písku a kamení. Pro to, aby i napříště fungovala, je třeba vyčistit americko-čínské vztahy, racionálně se postavit k environmentálním a dalším výzvam dneška, a v neposlední řadě zvládnout odchod evropské politické konstanty Angely Merkelové.

Žijeme v novodobém středověku plném chaosu a nepředvídatelnosti. Čím dál tím významnější roli v něm bude hrát Asie a také nestátní hráči. Pandemie covid-19 v tomto smyslu mnohé urychlila, říká v exkluzivním výhledu na začínající dekádu globální stratég Parag Khanna a dodává, že (nejen) vítězové zítřka budou v neustálém pohybu.
[Rozhovor nabízíme v anglickém originále.]


Svět (p)o covidu: Nový abnormál je tu. (Ne)bojte se!

Priority nemalé části voličů i lídrů se mění, zbožštění zisku za každou cenu se stane minulostí. Podobně, jako v případě transformace mnoha dalších zažitých (obchodních) modelů a vzorců chování, i tato změna vyvolává celospolečenské pnutí. To jen reflektuje polarizaci fanoušků starých a nových pořádků z řad zástupců expertní obce. Podrobnosti nabídlo květnové ALTER EKOnomické fórum a na něj navázané debaty.

Faktory dlouhodobě brzdící inflaci (z)mizí. Společně s možnými důsledky nadcházejících voleb, konkrétně zvýšováním daní, to může znamenat, že český byznys zažije těžké časy. Něco podobného se pak týká i domácností, které už dnes dusí mimo jiné drahé bydlení, zaznělo také v červnové debatě předních českých ekonomů.

Dluh se vyšplhal na rekordní úrovně, World Economic Forum řadí dluhovou krizi mezi největší rizika. Problémy může mít i Česko, pokud se nezmění přístup k veřejným financím, varují přední domácí ekonomové. Doporučují jak nižší deficity, tak zásadní reformu příjmové a výdajové stránky. A už nikdy paní Maláčovou, zaznělo také v debatě.

Priority nemalé části voličů i lídrů se mění, zbožštění zisku za každou cenu se tak stane minulostí. Podobně, jako v případě transformace mnoha dalších zažitých vzorců, i tato vyvolává celospolečenské pnutí. Zítřek proto bude chaotičtější a zároveň rozmanitější. Podrobnosti nabízí květnová debata, která je přípravou na ALTER EKOnomické fórum.

S pandemií covidu-19 přišlo nové ekonomické paradigma. Vlády považují zadlužování v době nízkých úroků za bezproblémové. Centrální banky jejich dluh ve velkém skupují a přitom v mnoha případech nepočítají s jeho splacením. To je nebezpečné. I proto, že v důsledku levné likvidity roste nerovnost ve společnosti.


The best of AE: Velký lexikon globálních (ne)pořádků

Covid-19 působí jako urychlovač nastartovaných revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než je dnes. Co konkrétně proto v byznysu, ekonomice a mezinárodních vztazích čekat, a jak se na to připravit, diskutujeme už bezmála deset let v Alter Eko debatách. Ochutnávku toho nejlepšího nabízíme níže a ve strukturované podobě v knize Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21 století.  

Mnohé firmy podlehly vábničce výroby v Číně a teď na to doplácejí. Covid-19 přitom není prvním ani jediným důvodem, proč se stále více výrobních řetězců zkracuje a lokalizuje. Globální obchod bude také proto napříště vypadat jinak a jiný bude i recept na úspěch. (Rozhovor nabízíme v anglickém originále.).

Čína, Indie a spol. překreslí mocenské mapy, pravidla globální hry tak napříště nebudou reflektovat (jen) západní zájmy a normy. O síle – a tím i vlivu – přitom bude rozhodovat hlavně velikost a rozvinutost ekonomiky, na což by Evropská unie mohla doplatit. Česku se pak může stát osudnou závislost na autoprůmyslu.

Globalizace sešlápla brzdu a pro malé, světu otevřené Česko to není dobrá zpráva. Na druhou stranu platí, že toto zpomalení umožní nápravu některých negativ vyplývajících z internacionalizace výroby, což nakonec i nám prospěje. Nastartovaný proces přitom (z)mění výrobní řetězce, a bude tak bolet.

Technologie, demografie a další megatrendy (z)mění zažité obchodní modely. Švarcsystém se stane standardem, práce s daty – dnes v případě nejefektivnějších firem dosahující tak 15 % potenciálu – nutností a krátká životnost i těch na špici realitou. Česko se přizpůsobí, nebo bude mít problém.