Podcasty

Svět (p)o covidu: Nový abnormál je tu. (Ne)bojte se!

Dluh se vyšplhal na rekordní úrovně, World Economic Forum řadí dluhovou krizi mezi největší rizika. Problémy může mít i Česko, pokud se nezmění přístup k veřejným financím, varují přední domácí ekonomové. Doporučují jak nižší deficity, tak zásadní reformu příjmové a výdajové stránky. A už nikdy paní Maláčovou, zaznělo také v debatě.

Priority nemalé části voličů i lídrů se mění, zbožštění zisku za každou cenu se tak stane minulostí. Podobně, jako v případě transformace mnoha dalších zažitých vzorců, i tato vyvolává celospolečenské pnutí. Zítřek proto bude chaotičtější a zároveň rozmanitější. Podrobnosti nabízí květnová debata, která je přípravou na ALTER EKOnomické fórum.

Míra nejistoty je dnes bezprecedentní, osvědčené obchodní modely přestávají fungovat. Úspěch firmy tak bude napříště podmíněn agilitou a flexibilitou, které umožní plánovat - a následně řídit - v několika scénářích. I proto je třeba potlačit ego, což je zejména v případě úspěšných manažerů a celých společností náročné.

S pandemií covidu-19 přišlo nové ekonomické paradigma. Vlády považují zadlužování v době nízkých úroků za bezproblémové. Centrální banky jejich dluh ve velkém skupují a přitom v mnoha případech nepočítají s jeho splacením. To je nebezpečné. I proto, že v důsledku levné likvidity roste nerovnost ve společnosti.

Žijeme v novodobém středověku plném chaosu a nepředvídatelnosti. Čím dál tím významnější roli v něm bude hrát Asie a také nestátní hráči. Pandemie covid-19 v tomto smyslu mnohé urychlila, říká v exkluzivním výhledu na začínající dekádu globální stratég Parag Khanna a dodává, že (nejen) vítězové zítřka budou v neustálém pohybu.
[Rozhovor nabízíme v anglickém originále.]

The best of AE: Velký lexikon globálních (ne)pořádků

Covid-19 působí jako urychlovač nastartovaných revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než je dnes. Co konkrétně proto v byznysu, ekonomice a mezinárodních vztazích čekat, a jak se na to připravit, diskutujeme už bezmála deset let v Alter Eko debatách. Ochutnávku toho nejlepšího nabízíme níže a ve strukturované podobě v knize Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21 století.  

Mnohé firmy podlehly vábničce výroby v Číně a teď na to doplácejí. Covid-19 přitom není prvním ani jediným důvodem, proč se stále více výrobních řetězců zkracuje a lokalizuje. Globální obchod bude také proto napříště vypadat jinak a jiný bude i recept na úspěch. (Rozhovor nabízíme v anglickém originále.).

Čína, Indie a spol. překreslí mocenské mapy, pravidla globální hry tak napříště nebudou reflektovat (jen) západní zájmy a normy. O síle – a tím i vlivu – přitom bude rozhodovat hlavně velikost a rozvinutost ekonomiky, na což by Evropská unie mohla doplatit. Česku se pak může stát osudnou závislost na autoprůmyslu.

Globalizace sešlápla brzdu a pro malé, světu otevřené Česko to není dobrá zpráva. Na druhou stranu platí, že toto zpomalení umožní nápravu některých negativ vyplývajících z internacionalizace výroby, což nakonec i nám prospěje. Nastartovaný proces přitom (z)mění výrobní řetězce, a bude tak bolet.

Technologie, demografie a další megatrendy (z)mění zažité obchodní modely. Švarcsystém se stane standardem, práce s daty – dnes v případě nejefektivnějších firem dosahující tak 15 % potenciálu – nutností a krátká životnost i těch na špici realitou. Česko se přizpůsobí, nebo bude mít problém.

České školství chrlí poslušné roboty, což může (nejen) naší ekonomice zlomit vaz. Úspěch – tedy konkurenceschopnost – je totiž podmíněn schopností učit se novým věcem, které nám umožňují reagovat na nečekané situace i epochy. V Česku se přitom v tomto smyslu potřebných věcí učíme málo a navíc pomalu.