Podcasty

Svět v roce 2020: Velký lexikon globálních (ne)pořádků

Americko-čínská obchodní válka, brexit a další události potvrzují základní premisu Alter Eko – svět zažívá další historický zlom. Tu jsme vyslovili a do českého kontextu zasadili během „Kostelce“ v roce 2018, následně jsme „Kostelec 2019“ věnovali vzdělá(vá)ní, které je odpovědí na mnohé výzvy a nástrojem k vytěžení příležitostí, jež přelom dějinných epoch přináší.

 

Letos budeme analyzovat klíčové příčiny a dopady probíhajících změn. „Kostelec 2020“ se zaměří na Česko v začínajícím asijském století, v Praze konané semináře pak na brexit, nový globální obchodní režim a vlivy technologické revoluce na hodnotové řetězce.

Obchod

Covid-19 vede v některých oblastech k rychlejší regionalizaci, v jiných připomíná potřebu globálních institucí a řádu. Pro malé otevřené ekonomiky, jako Česko, oba trendy znamenají (staro)nové výzvy i příležitosti. Otázkou je, jak se k nim vláda postaví. I bez ní si ale z nynější situace mohou vzít firmy i domácnosti mnohá ponaučení.  

Mnohé firmy podlehly vábničce výroby v Číně a teď na to doplácejí. COVID 19 přitom není prvním ani jediným důvodem, proč se stále více výrobních řetězců zkracuje a lokalizuje. Globální obchod bude také proto napříště vypadat jinak a jiný bude i recept na úspěch. (Rozhovor nabízíme v anglickém originále.)

 

Brexit

Odhady na vývoj kurzu koruny vůči libře se dnes pohybují v širokém intervalu 28.60 – 31.60 CZK/GBP. Příčinou je zejména nejistotou zahalená (ne)dohoda o budoucím uspořádání vztahů mezi Bruselem a Londýnem. Každé silácké gesto a  spekulace tak britskou měnou otřese. Zdaleka ale nejde o jediné tržní riziko.

EU by se měla zamyslet nad tím, kam směřuje; Británie pak vystřízlivět ze sna o členství v klubu globálních mocností. Zda k podobnému ponaučení z brexitového rozvodu (hned) dojde, je otázkou. Jisté je, že v Bruselu bude hlas Londýna chybět. A že Británii  po odchodu z Unie hrozí ekonomické i politické turbulence.

 

2020: Co čekat a jak se připravit

Svět prochází dramatickou metamorfózou v jejímž důsledku mnohé jistoty mizí. Člověk tomu může jít naproti a alespoň do jisté míry tak utlumit rizika a vytěžit příležitosti, jež podobné historické zlomy přinášejí. Většina obyvatel Česka ale nic podobného nedělá, o čemž svědčí i jejich (neexistující) investiční plány.

Plošný růst české ekonomiky je u konce, díky vyluxovanému trhu práce ale mzdy nadále porostou. I díky tomu budou domácnosti napříště nejvýznamějším tahounem našeho hospodářství, které by v příštím roce mohlo posílit až o 2,5%. Pokud ale ve světě dojde k prudkému ochlazení, může to být mnohem méně.

Světem budou i napříště hýbat (geo)politická rizika. Tím nejvýznamnějším jsou prezidentské volby v USA, které by v případě vítězství Donalda Trumpa přispěly k urychlenému rozpadu globálního řádu, na což menší, otevřené ekonomiky jako Česko doplácejí. Potenciální rozbušky je ale možné najít na každém kontinentu.